Ürün Katoloğunu İndirebilirsiniz

 
Derin Kovalı Konveyör Zinciri
DERİN KOVALI PAN KONVEYÖR ZİNCİRİ

Talebe göre diğer ölçü ve kırılma yüklerinde yapılabilir.

DERİN KOVALI KONVEYÖR ZİNCİRİ

Talebe göre diğer ölçü ve kırılma yüklerinde yapılabilir.

Zincir Laması
ZİNCİR BAKIMI
Tahrik Dişlisinin Aşınması
Pim, Burç ve Makaralar

İç ve dış baklalardaki sürtünme, iç bakla laması ve zincir makarası ile beraber aşınmaya sebep olur. Zincir lamasının orjinal kalınlığında ortalama 1/3' den fazla azalma olduğu takdirde, zincir lamasındaki mekanik yük ve buna bağlı olarak kırılma yükü önemli ölçüde azaltılır.

Zincir lamasında oluşan aşırı aşınmanın sebebi tambur ve milinin yanlış hizalanması  (Eksen dışı) aynı zamanda kademeli taşıyıcı sistemin kullanılmamasıdır. Değişimi kaçınılmaz olur. Şekil 3-4

Zincirlerin birleştirilmesi sırasında, dişlinin diş profilleri bağlantı yerlerinde zinc,r burcu ile büyük ölçüde baskı ile karşı karşıya kalır. Tüm dişlilerde, ömür uzatmak için indüksiyon ile sertleştirilmiş diş profilleri kullanmaktadır. Dişli ile zincir arasında uyumlu bağlantı sağlamak için Şekil-2'de gösterildiği gibi aşınma tesbit edilir edilmez dişliler değiştirilmelidir.

Zincirin dişlilerle ve/veya makaranın konveyör taşıma rayı ile teması sırasında pimler ve burçlar olduğu gibi, makara ve burçlarda birbirine karşı hareket ederler. Bu hareket aşınmaya sebep olur. Tüm zincirlerinde aşınmayı mümkün olduğunca geciktirmek için yüzeyi sertleştirilmiş miller ve burçlar kullanılır. Aşınma süreci yakın gözlemlenmelidir. Çünkü sertleştirilmiş bölge aşındığı anda miller ve burçlar aşındığı için zincir değişimi kaçınılmaz olur. Şekil 3-4

Kullanımı sırasında her zincir; pimlerdeki, burçlardaki ve lamalardaki baskıya bağlı aşınmadan dolayı belli ölçüde uzama gösteri. Uzamanın süreci kontrol edilmelidir. Zincirin ortalama uzaması göz önünde bulundurularak, makul gerlimi altında 3 hatve uzunluğu uzamada güvenilir bir ölçü oluşturur. Orijinal zincirin 3 hatvesinin %2-3’den fazla uzaması halinde zincir yenisi ile değiştirilmelidir.

Zincirin aşırı uzamasının tipik göstergesi, uzamış zincirin hatvesinin dişli ile uyumsuzluğu sonucu, dişlinin üzerine çıkmaya meyil etmesidir.

Taşıyıcı zincirin ömrü genel olarak zincirin çalışma sürecinde sürtünmeye bağlı aşınmaya maruz kalmış tüm zincir parçalarının ısıl işlem uygulamasına bağlıdır.

Bundan dolayı, ROTA taşıyıcı zincirlerinin makara, burç ve miller gibi bağımsız her parçası indüksiyon veya sementasyonla sertleştirme yöntemi ile aşınmaya karşı dayanıklı üretilmiştir.

Sementasyon

Sementasyon, sertleştirilmiş zincir parçasının yüzeyini aşınmaya dayanıklı hale getirmek için, yüzeyine uygulanan bir ısıl işlemidir. Genelde, zincir pimlerine, burçlara ve makaralara uygulanır. Isıl işlem uygulaması sırasında yapılan ısıtma, karbon emdirme ve soğutma işlemleri uzun ömürlü bir sertlik sağlamak için tamamen otomatik olarak yapılıdır.

İndüksiyonla Sertleştime

Makaraların, pimlerin, aksların ve hatta zincirlerin yan baklalarının ve dişli profillerinin aşınmış yüzeyleri belli bir ölçüde indüksiyon yöntemi ile sertleştirilirler. Parçalarının merkezi sıkı ve esnek hale getirilir. Bu işlem yüzeyleri sertleştirirken, merkez çeşitli zincir işlemlerindeki darbeleri ve şok yükleri içine çeker

Islah (Su Verme ve Temperleme)

Materyallerin önelikle gücünü artırmak için, zincir pimleri, makaralar ve yan baklalar gibi parçaların tamamı ısıl işleme tabi tutulur.

Bu yöntemle materyalin sertliğinde artış olur.

İletişim

ASO 1 Osb Özbek Hanlığı Sk. No:7-9-11, 06930 Sincan/ANKARA

Tel    :  (0312) 395 50 40

Fax :  (0312) 395 50 39


E-mail: info@rotazincir.com